Skákání na ruce ... je to vhodná součást tréninku?

28.02.2018

Někteří koně ji milují a je na nich vidět nadšení hned jak uvidí postavenou překážku. Další sotva zvednou nohy a přírodní i uměle postavenou překážku spíše přejdou nebo dokonce rozboří. Řeč je o skokové práci. Skoky ale nemusíme nutně s koněm zařazovat pouze pod sedlem. Práce na ruce má spoustu pozitivních vlivů na koně i na cvičitele a při skocích ji lze využít na maximum. Tady najdete pár rad, typů a triků, jak s koníkem začít se skokovou prací na ruce při obsedání i v pokročilém věku. Udělejte si chvíli času, držte se pevně a jdeme skákat.

Ujasněme si to

Pokud se chceme bavit o skákání na ruce, je nutné si ujasnit pár věcí: 

  • Kůň musí být na skoky fyzicky připraven 
  • Musí být nejprve plně seznámen se základní stupnicí práce ze země
  • Je dobré zařadit nejdříve jiné překážky, jako například dřevěný most nebo houpačku
  • Je nutné si projít do detailů práci s kavaletami, než přistoupíme ke skokům
  • Když přistoupíme k samotné skokové práci je dobré vnímat svého koně a jeho potřeby

Proč to všechno říkám? Ideální věk, kdy s koněm začít skákat prostě neexistuje. Hříběti se svaly teprve vyvíjejí a nevhodně zvolená zátěž, přetěžování, nesystematičnost nebo špatný povrch může vést k dlouhodobým problémům. Špatné nasvalení vede k přetěžování jiné části pohybového aparátu a to se následně může projevit kulháním nebo bolestmi zad. V horším případě pak narušením svalové nebo kloubní struktury. To se ovšem projeví neochotou v tréninku, mnohdy odmítáním poslušnosti i na celkové nestabilitě v chování koně. Některá plemena "dospívají" pomaleji než jiná a je tedy vhodné se skákáním počkat, až jejich pohybový aparát bude na skoky lépe připravený. Nejlepší je zařazení skokové práce konzultovat s odborníkem nebo veterinářem.

Stále ale platí, že fyzická kondice není jedinou podmínkou pro započetí skokově zaměřené práce ze země. S koněm musím mít utvořený silný vztah založený na vzájemné důvěře a respektu. Toto pouto nejprve musíte vybudovat při předchozí práci ze země. Postupný systematický trénink v duchu zásad Horsemanshipu vám pomůže vystavět vzájemný vztah tak, aby kůň bez okolků reagoval na vaše povely a podvolil se vašim požadavkům. A proč jsem zvolila slovo "musíte"? Bez těchto základů se vám může snadno stát, že kůň bude mít problém na překážku vůbec vyrazit, protože pro něj nebudete dostatečnou autoritou. S narůstajícím respektem ve vás kůň vidí autoritu, kterou může následovat a pokud vám plně důvěřuje, bude pro něj snadné přejít pod vaším vedením i složitější překážku.

Tuto důvěru lze budovat i v jiných situacích než je skoková práce. Je dobré zařadit nejdříve ostatní překážky, jakými jsou například přechod přes dřevěný most. Tam kůň nemusí řešit odskok, práci nohou ve skoku, ale zároveň vás musí následovat přes neznámý předmět. To, že kůň musí na most nastoupit, je pro něj značně náročné a pokud spolu tuto překážku zvládnete, prohloubí se vaše vzájemné pouto. Pak můžete přidat i nestabilní překážku, jako je houpačka pro koně. I jízda a práce v terénu je ideálním tréninkem pro budování vzájemného respektu a důvěry. Na vyjížďce je kůň konfrontován s mnoha přírodními překážkami, ztíženým terénem i nečekanými situacemi. Krok po kroku tak společně zvládáte různé výzvy v příjemném prostředí přírody. Pokud chcete dobrý návod, jak s jednotlivými situacemi zacházet a jak překonávat některé z překážek je dobré zvolit si některý z mnohých systému pracujících v duchu zásad přirozené komunikace s koněm. Získáte tím cenný nástroj na zvládání jednotlivých situací v terénu i na jízdárně.

Základem pro skokovou práci jsou jednoznačně kavalety. Nelze koně přivést na jízdárnu a bez předchozího seznámení s kavaletou ho nahnat na překážku. Respektive ono to lze, ale pokud nechcete v koni vybudovat odpor ke skákání je dobré začít postupně. Tedy kavalety zařadit do běžného tréninku na ruce. Nejde pouze o přecházení jednotlivých kavalet. Lze sestavit uličku, čtverec pro otočky, kavaletu jako oporu při obratech nebo si sestavte celou opičí dráhu. Inspirovat se můžete třeba úlohami z westernové disciplíny In hand trail, kde jsou kavalety běžnou součástí úlohy. Takovou vlastní In hand trailovou opičí dráhu si pak můžete snadno postavit i doma z kavalet, skokových stojanů či kuželů. Kavalety lze různě skládat a měnit nebo třeba je vyvýšit. Kůň pak práci s kavaletami bere jako běžnou součást tréninku a tolik ho nepřekvapí, když poprvé uvidí postavený skok.

Pokud se nacházíte na startovní čáře a je na čase s koněm začít skákat, už od začátku vnímejte co nejvíce jeho pocity. Koně jsou otevřenou knihou, ze které se dá celkem snadno číst. Pokud vnímáte jeho postavení těla, pohyby uší a rychlost a rozhodnost jeho kroku, lze snadno určit, kdy se bojí, kdy si je nejistý nebo kdy je naštvaný. Na všechny tyto projevy můžeme snadno reagovat. Pokud je z překážek hodně nesvůj, je dobré nejdříve pracovat v okolí postaveného skoku "jako by se nechumelilo", skok mu ukázat, ale netlačit ho do žádné větší akce. Prošlapat si cestičku ke skokům postupně. Jsou koně, kteří skákání vyloženě milují. I to na koni snadno poznáte, tak proč mu to nedopřát že? Když je ale kůň při skokové práci nespokojený, je nasnadě najít důvod tohoto problému a vyřešit ho, než se ve skokové práci bude pokračovat. Ostatně vnímání potřeb koně by mělo být součástí každého tréninku. Nejedná se o neustále ustupování ve vašich záměrech, ale pokud z koně vycítíte strach, zlobu nebo jen mírnou bázlivost, je to pro vás skvělý ukazatel, na co se v tréninku zaměřit a na čem více pracovat.

Feel free

Skoky na ruce nebo ve volnosti jsou pro koně většinou vítanou součástí tréninku. Mladí koně si mohou účelně "vybít" svoji přebytečnou mladistvou energii. Zároveň se tím cíleně učí překonávat překážky, se kterými se mohou setkat na vyjížďce v terénu nebo v rámci dalšího výcviku. Skoky na ruce mohou být dobrou přípravou pro následnou skokovou práci pod sedlem. Nicméně nemusí se s ní skončit ani ve chvíli, kdy už s koněm pod sedlem plnohodnotně pracujeme. Nespornou výhodou skoků na lonži i cíleného skákání ve volnosti je perspektiva. Vy sami můžete z pohledu pozorovatele sledovat styl a pohyby koně. Lze odhalit nedostatky v technice, jakými mohou být zpožděný odskok nebo špatná práce předních nebo zadních končetin. Lze pak odpovídajícím způsobem upravit výcvikový program tak, aby se slabší místa techniky skoků cíleně pilovala a vylepšovala. Ze země jde dobře pracovat s rychlostí při nájezdu, odskokem, sílou v odrazu i akcí končetin. Jde totiž snáze odhalit nedostatečnosti, které mohou být ze sedla hůře rozpoznatelné.

Pokud ovšem chcete skákat na ruce s koněm v rámci přípravy na obsedání, je nutné skoky i intenzitu přizpůsobit. Nelze pracovat intenzivně na technice, když kůň se skokovou prací teprve začíná. Přílišný tlak a přehnaná intenzita tréninků může skončit nechutí ke skokům ze strany koně i vás. Frekvence tréninků u mladých koní musí být spíše pozvolná. Radila bych až nenápadně a po malých dávkách zařazovat skoky do běžného tréninku. I když koně i vás skoky hodně baví, hrozí přetížení a to v mladším ani starším věku nevede k ničemu dobrému. Dlouhodobé přetěžování či špatně zvolená zátěž (příliš složité kombinace skoků a pod.) mohou vést k funkčním problémům. Proto zvláště u mladých koní nejdříve zařaďte jednoduché osamocené skoky a skokovou práci si nechte třeba jen na jeden den v týdnu a intenzitu tréninků i složitost cviků zvyšujte postupně.

Základní postupy

Je na místě říci, že ve skokové práci obecně platí zásada "od jednoduchého ke složitému". Nejprve nižší a izolované skoky, pak teprve zařazujeme gymnastická cvičení a propojení skoků s dalším cvičením. Komplexní nácvik parkurového skákání se tak řadí až jako konečná třešnička na dortu. Pokud mluvíme o skákání na lonži, máme tu určitá specifika, která je lepší dodržet. Stojany pro skoky musí být jen tak vysoké, aby se o ně lonž nezadrhávala. Začněte na nízkých překážkách tvaru X a pozvolna skok zvyšujte. Pokud se neukáže žádný problém lze přidat i vodorovné překážky a následně i složitější sestavy, samozřejmě podřízené potřebám práce na lonži. 

Ovšem vždy je nutné dávat pozor, aby koni při skoku lonž nepřekážela. Niky nesmíme lonží omezovat pohyb hlavy při skokové práci. Kůň musí mít v každé fázi skoku úplnou volnost. Stále však platí, že jeho kroky má cvičitel pod kontrolou. Kůň musí na překážku běžet živě a mít aktivní záď. Pokud ale na překážku takzvaně "žene", je to velkou chybou a je nutné pracovat na rovnoměrném chodu a správné akci končetin. K dobře provedenému včasnému odrazu nám (koni) může dopomoci třeba kavaleta položená na zemi před překážkou. Samozřejmě ve správně zvolené vzdálenosti tak, aby nenutila koně k předčasnému odrazu.

Pokud se rozhodnete pro skokovou práci ve volnosti, je nasnadě zvolit jasnou systematiku pracující s koněm ve volnosti už od začátku při běžné práci na jízdárně nebo v kruhové ohradě. Když pak přistoupíte ke skokům nebude to pro koně novinkou a nebude z nového postupu zmatený. Překážky ovšem musíte přizpůsobit, aby je kůň dobře viděl a dát koni o něco větší prostor. Je možné přidat do stran kavalety, které mu "pomohou" při nájezdu na skok. Nesmí mu ale překážet. Koně pak navádíme a pracujeme s ním stejně jako při běžné hodině ve volnosti. Skoková práce a zvláště ta ve volnosti je velkou výzvou. Značně prověří míru důvěry a respektu koně k vašim vůdčím schopnostem.

Máte problém?

Zaměřme se tady i na nejčastější problémy, které skokovou práci provází.

  • Projevy nesouhlasu a odmítání spolupráce při skokové činnosti

Skoky hodně prověří stupeň respektu a důvěry vašeho koně a pokud tedy nejde o fyzický problém je nasnadě nejdříve více zapracovat na vzájemné úctě a prohloubit důvěru vašeho koně ve vás a vaše cvičitelské dovednosti 

  • Náhlé odmítání skokové práce

Pokud na koně dlouhodobě kladete přehnané nároky, může se stát, že z ničeho nic kůň odmítne poslušnost. Monty Roberts v takovéto situaci radí snížit překážky a zapracovat na sebedůvěře vašeho koně. "Znovuzvyšování" překážek pak zařazujte velmi opatrně a postupně a snažte se co nejlépe odhadnout možnosti svého koně

  • Kůň běží na překážku příliš rychle, dalo by se říci až "bezhlavě"

Někdy stačí zapracovat jen na rovnoměrnosti jednotlivých chodů, pokud ale kůň bere skákání jako nepříjemnou povinnost a chce to mít co nejrychleji za sebou, může mít zbrklé skákání daleko hlubší kořeny problému. Určitě je zde nutná prohlídka odborníkem pro odhalení případného fyzického problému. Často je ale tento problém zapříčiněn získaným strachem. Pokud měl kůň při skákání nějakou nepříjemnou zkušenost, může se mu vytvořit emoční blok vůči tomuto stylu cvičení a je nutné dlouhodobě pracovat od samého začátku. Posílit jeho koordinaci a jistotu při cvičení. 

  • Problémy s fyzičkou při skokové práci

Fyzický problém může mít také více příčin, ovšem nejčastějšími problémy jsou lokální bolest a nízká úroveň fyzická kondice. Obě příčiny se ale dají vyřešit. Kontrola odborníkem či veterinářem dokáže povětšinou snadno odhalit původce lokální bolesti (zuby, bolest v zádech, bolest kloubů nebo natažený sval/vaz). Dobré je i zkontrolovat sedlo. Příčinu bolesti je pak nutné odstranit a bolesti plně vyřešit a vyléčit do úplného uzdravení. Pokud se jedná o nedostatečnou fyzickou kondici stačí prostě koni fyzičku posilovat a začít se skokovou prací až ve chvíli, kdy je na ni plně připraven

"Nejlepší pohled je ten ze sedla"

Cíleným cvičením a prací ze země v duchu zásad přirozené komunikace lze zapracovat na mnohých potížích práce ze sedla a skoky nejsou žádnou výjimkou. Prohlubování poslušnosti, sebedůvěry a koordinace by mělo být nedílnou součástí běžného tréninku a jak jsem již zmínila výše, přirozená komunikace nám nabízí účinný a v celku jasný nástroj, jak s koněm pracovat i ve složitějších situacích. Stále však platí, že pouze praxe dělá mistry a s každou novinkou zařazenou do tréninku se i my učíme novým věcem. Problémům je ale třeba čelit a všechny potíže je dobré překonávat s koněm společně, jakožto s parťákem a ne jako s otrokem našich potřeb. Proto vnímejte svého koně a jeho potřeby stejně, jako ty svoje a budete odměněni příjemnou společnou prací a krásně strávenými společnými chvílemi. Přece už dávno víte, že ten nejkrásnější pohled je ze hřbetu koně. Ovšem pokud chceme pracovat na jeho hřbetu je dobré budovat vzájemný vztah plný porozumění a vzájemné úcty i ze země.