Práce ze země v každém věku

25.02.2019

Práce ze země, cvičení v kruhové jízdárně, práce na dvou lonžích a další. To jsou možnosti, jak lze ozvláštnit rutinní práci na jízdárně. Monty Roberts, Tom Dorrance, John S. Rarey, Pat Parelli. Tito všichni jsou významní propagátoři práce ze země a cvičení s koněm pomocí přístupu Natural Horsemanship. Jan Bláha, Milan Kovář, Václav Bořánek, Radek Líbal, bezpochyby jedni z nejznámějších osobností v Česku využívající přirozenou komunikaci mezi člověkem a koněm ve výcviku nejen mladých, ale i starších nebo třeba problémových koní. Pomocí práce ze země lze velmi dobře působit na mladého koně tak, aby se s ním dalo snadno pracovat ještě před tím, než na něj začneme působit ze sedla. Můžeme koni hodně usnadnit samotný proces obsedání a následné navykání na nové pomůcky a pokyny. Určitě ale nelze generalizovat práci ze země pouze na cvičení s mladými koňmi. Pracovat se totiž dá v každém věku. Díky cvičením prováděným v duchu zásad horsemanshipu lze pracovat i na odstranění nežádoucích návyků nebo problémového chování. Nemusíte ale pracovat s koněm jen proto, že se chcete zbavit jeho zlozvyků, lze také jednoduše prohlubovat vzájemný vztah cílenými cvičeními a ověřenými systémy práce ze země.

Natural Horsmanship

Ať už se vám základní dogmata práce ze země zamlouvají nebo ne, je jasným faktem, že napříč Českou republikou i celým světem je Natural Horsemanship plně akceptován jako jedna z možností, jak s koňmi pracovat. Dříve bylo skoro až nemyslitelné, že by se s koňmi vytvářelo nějaké extra pouto proto, aby se s ním lépe pracovalo. Koně byli využíváni na těžkou práci a jezdectví pro zábavu bylo privilegiem spíše pro "smetánku". Ale to, že k nám myšlenka přirozené komunikace mezi člověkem a koněm přišla "teprve nedávno" ovšem neznamená, že bychom ji neuměli zpracovat. Čím dál tím více lidí a koňáků se zajímá a diskutuje o přínosu a významu přirozené komunikace Horsemanshipu. Musíme si totiž uvědomit, že i kůň má své emoce, prožitky i "názory" a že někdy jeho reakce není neposlušnost, ale instinktivní chování. Proniknout hlouběji do duše koně je nyní pro mnohé i důležitější než úspěch v soutěžích. Nyní je práce ze země již běžně přijímána jako součást výcviku. Daleko častěji se majitele koní ptají, jak svému koni lépe porozumět. Je nyní mnohem častější, že se lidé snaží svého koně pochopit skrze přirozenou komunikaci nebo chtějí osvěžit svému koni rutinní práci na jízdárně. Natural Horsemanship ale obsahuje mnohem více než jen zpestření běžné práce. Je mnoho podob výcviku na ruce a je hodně možností, jak s koníkem ze země pracovat a každý z těchto systémů má svůj velký význam a konkrétní výhody.

Práce ze země se starším koněm? Proč ne!

Vždy je dobré znát více výcvikových technik a pokud jedna nezafunguje dle mých představ, mohu vyzkoušet jinou. Proto je dobré i práci ze země započít nejdříve studiem teorie. Je mnoho proudů, které se v průběhu let vytvořili. Některé k nám dorazili ze zahraničí, některé formy cvičení popisující práci s koněm ze země vytvořili tuzemští trenéři a cvičitelé. Velmi zajímavý koncept práce s koněm nabízí Kelly Markosová, velká propagátorka "rozumné spolupráce" mezi člověkem a koněm. Marksová staví na metodách Montyho Robertse a zaměřuje se na lepší porozumění a zasazuje se o vlídnější chování ke koním. Mark Rashid vidí ve výcviku jako hlavní důslednost a zásadovost, dle něj je potřeba přemýšlet o potřebách svého koně. Kůň vás totiž začne brát jako vůdce ve chvíli, kdy nevyužíváte metody jako jsou zastrašování či donucování pomocí biče. Velmi pěkně má ale svůj systém her zpracovaný Pat Parelli. I on vidí cestu k harmonii skrz prohlubování vzájemné důvěry a oboustranného respektu, který neodmyslitelně patří k základním myšlenkám Natural Horsemanshipu. Jeho systém sedmi her je více než vhodný i pro začátečníky. Pokud tedy s přirozenou komunikací teprve začínáte, určitě je dobré se obeznámit s více než jedním komplexem cvičení, Pat Parelli ovšem pomocí svých her velmi zajímavě a hlavně krok za krokem zařazuje taková cvičení, která v jasné posloupnosti učí a prohlubují partnerství, harmonii a kultivaci vzájemného vztahu.

Pokud jste již prošli některým ze základních výcviku přirozené komunikace, můžete posunout vzájemný vztah a vyzkoušet takzvané "napojení", jenž Monty Roberts nazývá jako Join-up a výsledkem by měl být dokonale vybalancovaný přátelský vztah. Kůň vás pak bez okolků následuje a snaží se být s vámi i v pohybu a v podstatě kopíruje vás.

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Samozřejmě lze namítat, že starší kůň má zažité svoje rituály a neměnné způsoby práce. Vždyť starého psa novým kouskům nenaučíš. Tady ale nejde o učení nových složitých cviků, nýbrž změnu v komunikaci s koněm. Reflektujeme přirozenou komunikaci, kterou koně běžně  využívají. Proto by měl být tento koncept srozumitelný pro koně v každém věku. Koně totiž mezi sebou komunikují takzvaně neverbálně. Neverbální projev je ten, kde nevyužíváme hlasových projevů. Využíváme tedy hlavně postoje celého těla a jeho částí, mimiku (výraz tváře), haptiku (doteky) nebo proxemiku (vyjádření prostřednictvím vzdálenosti). Mottem všech výcvikových metod, které se opírají o základní teze zásad Natural Horsemanshipu, je především pochopení. My totiž nejdříve musíme pochopit svého koně a porozumět jeho přirozenému chování a začít tak rozeznávat, co je reakce na naši osobu a co je třeba pouhý instinkt. Pro lepší porozumění lze v literatuře zabrousit třeba k technikám Michaela Peace Think Equus, tedy "Myslet jako kůň" nebo najít sílu pozitivního myšlení cvičitele Dana Franklina. Kůň totiž může své chování výrazně změnit, pokud i my změníme přístup k němu. Kůň totiž některé své vzorce chování má hluboce zakořeněné a je potřeba s nimi pracovat. Komunikujeme tedy s koněm tak, aby snadno porozuměl, co se mu snažíme říct. Je tedy dobré se vyhnout využívání zastrašujících pomůcek, jakou je například bič a nejednat vztekle, příliš zbrkle nebo dokonce agresivně. Naopak je důležité jednat s pochopením a přistupovat ke koni s klidem. 

Na co se zaměřit?

Pomocí cílených cvičení ze země jde totiž velice snadno pracovat s nežádoucími formami chování a s grácií se tak můžete vypořádat třeba s lekavostí. Určitě bychom si měli jasně určit, jestli s koněm začínám pracovat ze země, protože mám nějaký problém nebo jestli chci jednoduše prohloubit náš vztah či ozvláštnit rutinní práci. Pokud je u koně nutné řešit nějaký špatný návyk (lekavost, caplování, vytahování otěží) je dobré se na to zaměřit a celou práci protkávat jednotlivými cviky, které dopomohou ke zmírnění nebo dokonce vyřešení problému. Pokud máme tedy lekavého koně a již jsme si zvolili jeden ze směrů zaměřujících se na Horsemanship a přirozenou komunikaci s koněm, již od začátku směřujeme svou pozornost hlavně na nácvik klidného stání a koně učíme co největšímu klidu a pohodě. Každý komlex výcvikových systémů má vlastní nástroje, kterými můžete na koně působit. Ovšem vždy je nutné dát větší prostor cvičením, které cílí na vyřešení právě vašeho problému. Například při již zmíněné lekavosti je dobré se zaměřit na důvěru, aby kůň prošel všechna cvičení s jistotou, že od vás mu nehrozí žádné nebezpečí. Pokud pak zařadíte třeba práci v terénu, bude pro vás snazší s koněm pracovat, pokud se vyleká. Práce ze země vám přinese jasné prostředky, jak mu "říci", že se bát nemusí. Ovšem i na jízdárně můžete koně cíleně vystavovat situacím, ve kterých se leká a pracovat s nimi, vždy v duchu zásad natural Horsemanshipu.

Pokud ovšem s koněm potřebujete zařadit práci ze země, protože jste parťáky pouze krátce, je důležitější dát mírně větší důraz na prohlubování respektu. Při budování kvalitní interakce mezi vámi a novým koněm je velmi nezbytné se věnovat zejména budování jasného vymezení vašeho vztahu. Kůň vám musí důvěřovat a následovat vás, ovšem aby práce byla efektivní je nutné, aby vás kůň plně respektoval. 

Jestliže s koníkem potřebujete ze země začít pracovat kvůli podpoře vzájemného dlouhodobého vztahu, můžete si dát více na čas a věnovat se hlavně cvikům, které vás budou bavit. Nezapomeňte ale opět zvolit jasně daný a hlavně ucelený systém. Pouze tak můžete s koněm komplexně pracovat a zlepšovat všechny aspekty důležité pro ježdění v sedle. U starších koní je potřeba prohlubovat zejména vzájemnou důvěru a podporovat celkovou výkonnost koně. Zacílit tedy můžeme na práci podporující správnou kvalitu pohybu, fyzickou zdatnost i ohebnost. U výrazně starších koní rozhodně není třeba přehánět práci na malých kruzích a vyhneme se výraznějšímu zatěžování kloubů.

Shrnutí

Začít pracovat ze země se tedy dá s koněm v jakémkoli věku, vždy se ale musíme snažit porozumět a pochopit svého čtyřnohého parťáka. Pro začátek tedy stačí, když s ním vzájemný vztah začnete prohlubovat při běžných denních činnostech, jako vodění a práce ve stáji. Pozorujte chování koní a jejich interakci na pastvě i ve stájích a prohlubte si teoretické znalosti týkající se přirozených metod práce s koněm. Zvolte si jeden ucelený systém, který vám bude nejbližší a snažte se držet jeho zásad a posloupnosti cvičení. Pro úplného nováčka na poli přirozené komunikaci doporučuji oslovit trenéra, který již zkušenosti má a může tedy být nápomocen u jednotlivých cvičení. Natural Horsemaship se nyní těší velkému zájmu a tak jistě nebude problém najít mentora, který vás na společné cestě provede. Čím dál častější jsou i kurzy přirozené komunikace, které absolvujete i s koněm jako výcviková dvojice. Tam můžete dostat neocenitelné rady od opravdových odborníků. Vždy je dobré už od začátku přesně vědět, co chci s koněm dělat. Pokud odstraňuji nežádoucí chování, podvolím tomu i koncept cvičení, který jsem si zvolil. Když mám nového parťáka a přála bych utvořit vzájemné pouto, je dobré dát důraz na důslednost a to nejen na koně, ale i sám na sebe. No a jestliže jsem se rozhodl začít se svým parťákem pracovat na dlouhodobém přátelství mohu snadno zlepšit jeho kondici a tím i kvalitu života. Vždy ale samozřejmě reflektujte aktuální fyzickou zdatnost a psychické rozpoložení vašeho koně. Starší koně ocení, pokud podpoříte jejich výkonnost a ohebnost, ovšem není potřeba nic přehánět a s výrazně starším koněm není třeba procvičovat flexibilitu v příliš vysoké míře. Napojte se na svého koně a reagujte na jeho potřeby. Tak práci zdar:)