Poradna
Obsedání rozhodně není jednoduché a jak jsme již několikrát zmínili je přímo závislé na osobnosti daného koníka, kterého právě práci s jezdcem učíme. Všichni koně mají svou vlastní osobnost, odlišný temperament a jinou potřebu přístupu. Ke každému mladému koníkovi je tedy potřeba zvolit i trošku jiný postoj. Proto je nutné všechny rady, poučky i doporučení brát s rezervou a využít pro svého koníka právě to, co mu bude sedět. Mnohdy se rady ohledně práce ze země i ze sedla mohou lišit, proto je potřeba správně reflektovat to, jak se ve výcviku váš kůň cítí a jestli ho práce s vámi baví a posouvá dál. Ovšem vždy doporučuji věnovat práci dostatečný čas a prostor a hlavně nepřeskakovat z jedné práce na druhou. Pokud jste zvolili určitý ucelený systém obsedání, držte se ho. Mnohdy lze tento jasně daný komplex následně doplnit a obohatit o další techniky a přípravy pro obsedání. Vždy ale včas reagujte i na potřeby právě vašeho čtyřnohého miláčka.
Otázka č. 1
Četla jsem o různých ohýbacích cvicích při přípravě na obsedání. Nedokážu si to moc představit, jde to dělat na ohlávce?
- Pokud mluvíme o ohýbání koně, je tím myšlena podpora přirozeného ohnutí koně v obratech a při jízdě na kruhu. Je to důležité především aby nedocházelo k nežádoucím zdravotním obtížím (např. bolesti zad, problémy v pohybu) způsobeným zejména nekvalitním nebo nesouměrným nasvalením hřbetu a krku. Snažíme se tedy dosáhnout správné kvality pohybu a tím podporujeme i celkovou výkonnost koně. Ze země a tedy na ohlávce se lze zaměřit na obraty a ohýbání například pomocí Parelliho her (kruhová hra, prostorová hra) nebo při práci v obratech na dlouhých lonžích. Podpořit jej ale můžete i pomocí cviků z metodiky TTEAM, konkrétně procházením labyrintů, či protahovacími cvičením zaměřeným na pružnost koně, které pasivně dopomáhají lepšímu rozsahu pohybu a tím i kvalitě ohebnosti koně. Dále můžeme také mluvit o ohýbání při tzv. "stranových" cvicích, které známe z drezury a jsou zaměřeny na ohyb krku a těla v plném shromáždění. Všechny tyto stranové pohyby (dovnitř plec i traverz neboli dovnitř záď) lze využívat napříč jezdeckými disciplínami včetně westernových disciplín. Přípravu ze země na takovéto cviky a práci ze země pro zlepšení flexibility krční páteře mladého koně jsme popsali například v říjnovém čísle našeho časopisu v článku Tak a je to tady, nasedat! nácvik ohnutí v krku.
Otázka č. 2
Jak začít s mladým neobsednutým koněm pracovat na dvou lonžích? A v jaké vzdálenosti?
- Pokud chci s mladým koněm začít s jakoukoli novinkou, je třeba nejdříve zapracovat na navyknutí koníka na jednotlivé části daného cvičení. Zvláště, pokud se jedná o něco komplikovanějšího jako je například práce na dvou lonžích. Kůň se tedy nejdříve musí naučit klidně stát a pracovat s postrojem, který k práci na dvou lonžích budete potřebovat. Zařaďte ho tedy do vaší běžné rutiny při práci na ruce. Koník také musí zvládat práci s udidlem a je nutné nejdříve zapracovat na plném přijmutí udidla, jakožto výcvikové pomůcky. Mnohdy mladým koním vadí i nečekaný pocit šimrání a "vrtění" druhé lonže za zádí, můžete tedy nacvičovat nejdříve s dlouhým vodítkem opět jako zpestřující cvičení během běžného tréninku. Pokud již přikročíte k samotné práci na dvou lonžích je dobré nechat zpočátku obě otěže volné a neprotahovat jej kroužky obřišníku, jako je při práci na dvou lonžích běžné. Je tak možné lépe a rychleji zareagovat, pokud by nastaly jakékoli potíže. Pro začátek můžete požádat i někoho dalšího, kdo vám bude dělat vodiče, aby si kůň na postroj a nové pobídky plně zvykl. Při práci s mladým koněm dbáme na dodržení bezpečné vzdálenosti od zádě koně (tedy dostatečně daleko, aby na vás "nedosáhl" zadními) ovšem není nutné být od koně příliš daleko tak, aby na něj bylo možné snáze působit. Cvičitel pracující s mladým koněm na dvou lonžích se musí pohybovat rychle, abychom koni netahali za otěže a nebrzdili ho tak v pohybu. Stále však reflektujeme chování koně a rychle reagujeme na jeho pohyby. Je také vhodné, aby s koněm pracoval cvičitel, který již má nějaké zkušenosti s prací na dvou lonžích.