Po obsednutí do kruhovky

26.02.2019

Tak už jste si prošli skoro vším. Od malého hříbátka, kterého jste láskyplně vychovávali v mladého čtyřnohého člena rodiny. Když byl čas nasednout na hřbet, snažili jste se co nejvíce se svým koněm komunikovat, posouvat dovednosti své i ty koňské a na základě společných zkušeností jste budovali vzájemný respekt i důvěru. Pokud jste ovšem pomocí přístupu Natural Horsemanship prošli celou cestou až k obsedání je Vám jistě známo, že nic není jednoduché a ne každý den se vždy stoprocentně daří. No a to samé platí i pod sedlem. I když už je kůň plně obeznámen se všemi jezdeckými pomůckami a práce pod sedlem pro něj není žádnou novinkou, je možné, že vám někdy bude odpírat poslušnost. Může být zaskočen novinkou ve výcviku nebo větším drilem kvůli směrování tréninků k závodní dráze. Někdy mladý kůň nezvládá pomalý "sebraný" cval, jindy jde o problém se "stranovými" cviky. Ovšem pro zlepšení práce ze sedla můžete velice efektivně využít práci ze země a v kruhové jízdárně. A o co vlastně jde? Pojďme si ukázat ty nejzásadnější principy, dle kterých můžete s koněm v kruhové ohradě pracovat.

Kruhová ohrada

Jak už z názvu vyplývá je ohrada vždy stavěna ve tvaru kruhu. Většina kruhových ohrad mývá průměr cca 15-16 metrů. Z pravidla bývá velmi robustní z pevného materiálu (nejčastěji ze dřeva) s plnou výplní postranních stěn. I pro mladého koně je práce v pevně vyhrazeném kruhu příjemná, protože tam není žádný roh, kde by mohl "uvíznout" a cítit se "zahnaný do kouta". Stěny kruhové ohrady tak podvědomě působí jako jasná stopka a pokud kůň řeší nějaký vnitřní konflikt jsou pro něj stěny spíše oporou než překážkou. V jasně vymezeném kruhovém prostoru jde s koněm udělat i to, co ve volném prostoru dělat nelze. Pokud má váš koník tendence na lonži "utíkat" z kruhu nebo při práci ze země tahá vodítko a snaží se odkráčet od práce, může pro vás být taková bytelná dřevěná ohrada dobrou pomůckou.

Mladý, mladší, nejmladší

Když je koník takzvaně ještě "v plenkách" začíná se s prací ze země velmi pomalu a v opatrných krocích se hříbě učí poslušnému chování. Ovšem když už je kůň obsednutý a plně seznámený s prací ze země, začíná se práce zintenzivňovat. Jednotlivé pobídky jsou čím dál složitější a úkoly bývají náročnější. Na koně se vyvíjí tlak na přesnější uposlechnutí pobídky. Kůň se ale s tímto zvětšováním tlaků nemusí vždy ztotožnit. Postupně se v něm hromadí frustrace z neustále se stěžující práce. To se může projevit odmítáním poslušnosti pod sedlem až agresí. I výhružný postoj jasně proti člověku je známkou agrese a to ani nemluvím o kopání či hrabání předními nebo zadními v úmyslu člověku naznačit nadřazenost. Projevy neposlušnosti ale nemusí být tak transparentní i tahání na lonži z kruhu ven, přechody do rychlejších chodů bez podnětu z vaší strany nebo prosté frkání jsou znakem odmítání poslušnosti. Kůň ovšem musí poslechnout za každou cenu. Není překážkou, že se mu daná práce nelíbí a kůň může svou nevoli ukázat (postavením uší apod.). Nikdy ale nemůže odmítnout poslušnost a jezdce shodit nebo člověka jinak napadat. To je velmi nežádoucí chování. S tím vším nám kruhová ohrada může pomoci a často se právě tam vykreslí jádro problému, který jsme s koníkem měli. Někdy aniž bychom to sami věděli. S koněm mohu pracovat ve volnosti nebo na lonži a vždy záleží na tom, jakou systematiku zvolíme. Pokud zvolíme práci ve volnosti je určitě velmi vhodná systematika takzvaného Join-up napojení (popsáno níže v článku). Jestliže jste se rozhodli pro klasickou práci a cítíte se lépe při práci s dlouhým bičíkem, určitě to nemusí být překážkou. Pozor ale na využití této pomůcky, nikdy jej nevyužívejte jako bič, kůň musí dostat možnost volby a poslechnout vás na základě vzájemné interakce a ne proto, že by se bál trestu bičem. Pokud začínáte na lonži můžete jednoduše využít principy kruhové hry Pata Parelliho. Když ale kůň odmítá poslušnost a kupříkladu nechce přejít do klidnějšího chodu, nebojte se rázně zakročit. Koni můžete cestu zahradit i vlastním tělem a pokud nechce v klidu přejít do poklidnějšího chodu ihned ho obraťte. Právě zamezením cesty vlastním tělem se velmi dobře ukáže, jestli k vám kůň chová respekt. Pokud ne, nebude mít problém "přes" vás přejít. Proto prosím myslete hlavně na vlastní bezpečnost. Nyní můžete zakročit jemnou pobídkou bičem tak, aby kůň pochopil, že obcházení vašeho povelu je nežádoucí. Ve chvíli, kdy kůň vykročí správně, je nutné hodně pochválit a nechat chvíli jít. V podstatě učíme hlavně přesnost, ale právě reakce koně na vaše verbální i neverbální podněty je určující. Jestliže kůň v kruhové ohradě bez okolků přijímá povely, jste pro něj vůdčí osobnost a on vaše povely bude sám a rád následovat. Pokud tomu ale tak není, je nutné na tom zapracovat.

Natural

Když jde o metodiku přirozené komunikace s koňmi, bylo tu již napsáno mnoho řádků. V předchozích článcích jsme se věnovali obsedání mladého koně a velice úzce jsme tento proces propojovali právě se systémem Natural Horsemanship, práce ze země a neverbální komunikací, která je koním více než přirozená. Na konci osmdesátých let 20. století se ovšem zrodil ucelený systém práce s koněm, který maximálně využívá přirozené komunikace a práce s koněm jakožto s rovnocenným partnerem. Američan Monty Roberts představil výcvikový systém, který své oblíbence oslovil nejen v Robertsové rodišti, ale i v Británii a rozšířil se do celého světa. Sám Roberts nazývá komunikační prostředek, kterým se s koněm dorozumívá jako jazyk Equus a jde právě o již zmíněnou neverbální komunikaci (řeč těla). Monty Roberts vychází z pochopení koňské psychologie a využívá intuici a zdravý rozum. Své zkušenosti nabral při mnohaleté práci ve výcviku koní i při pozorování interakcí ve stádě divokých mustangů ve volné přírodě. Právě on představil metodu takzvaného napojení nazývanou Join-up. Jeho učení následovalo mnoho jezdců a cvičitelů, mezi nejvýraznější osobnosti můžeme řadit například Kelly Marxovou nebo Richarda Maxwella.

Kůň vs. člověk

Než vůbec s metodou Join-up začnete, musíte si jasně určit, co je problém na kterém chcete pracovat. Na koně je ale nutné vždy pohlédnout jako na celek a připustit si, že někdy nemusí být chyba pouze v koni, ale i v našem jednání. Je potřeba k problémům přistupovat vždy s určitým odstupem. Monty Roberts ve svém učení tvrdí, že chceme-li s koněm pracovat efektivně, je nutné ovládnout svůj vlastní strach a úzkost. Chyba není konec, je potřeba se poučit a uvědomit si, že díky každému neúspěchu se můžeme naučit něco nového. Ani koně za neúspěch netrestáme. Základem při práci s koněm je vzájemná důvěra a pobídkou nikdy nesmí být bolest. Kůň nesmí pracovat z donucení, ale ze své svobodné vůle. Pokud mu nedáte možnost svobodné volby, nikdy plně nepřijme práci s vámi jakožto s partnerem a vůdčí osobou. Pokud se kůň chová nežádoucím způsobem, budeme mu práci co nejvíce "znepříjemňovat", ovšem nikdy ne pomocí násilí nebo agrese. Bolest je špatný učitel. Vždy, když kůň pracuje správně, musí být pochválen a práci se mu snažte co nejvíce zpříjemnit. Kůň nemusí vše pochopit na první pokus, ale není třeba ho trestat. Pokud by váš koník byl při společné práci rozladěný, patrně nedosáhne moc dobrých výsledků. Strach brání koni se posouvat dále ve výcviku. Jeho motivace musí být spíše pozitivní.

Join-up

Join-up je mezi cvičiteli obecně uznávaná metoda, která pomáhá vytvořit vzájemné pouto mezi trenérem a koněm. Používá se často pro iniciaci mladých koní. S koňmi se pak lépe pracuje a je možné přejít i k náročnějším úkonům aniž by trenér znal koně od hříběte. Lze ji ale uplatnit u koní každého věku bez rozdílu charakteru nebo minulosti. Systémem napojení Join-up označuje Monty Roberts soustavu cviků využívající nenásilné práce s koňmi. Samotné "napojení" je pro něho moment, kdy se kůň sám rozhodne, že je mu lépe se mnou než beze mě. U práce v kruhové ohradě ovšem nejde jen o samotné napojení, či přizvání koně k sobě, ale také o práci na kruhu a změnách směru, kde je důležitý respekt. Než práci v kruhové ohradě začnete, je nutné, aby jste spolu zvládali předchozí cvičení pracující na základě přirozené komunikace. Může jít o systém Montyho Robertske a jeho učení nebo třeba hry Patta Parelliho, vždy je ale nutné znát metodiku opírající se o základní principy přirozené komunikace Natural Horsemanship. Metoda Join-up je založena na odezvě, nikoli na požadavcích a tak by kůň měl mít vždy dostatek času zareagovat. Trenér vede práci v kruhové jízdárně za předpokladu neustálého dialogu a kůň vždy reaguje na cvičitelův postoj, pohyby těla, rukou nebo na podněty lonží či dlouhého vodítka. Proces napojení může u zkušeného cvičitele vypadat velice jednoduše, ovšem jde o velmi soustředěnou práci, kde trenér musí brát v potaz sebemenší změnu chování a emočního rozpoložení koně. Cvičitel musí být naprosto vyrovnaný, působit cílevědomě a uvědoměle a musí umět rychle reagovat. 

Koně vezmeme do kruhové ohrady a pomocí svého postoje a lonže ho pošleme "pryč" od sebe. Necháme koně oběhnout okolo ohrady, ovšem pozor na zbytečné zesilování pobídky, protože vystresované běhání v kruzích je zde nežádoucí. Koně poháníme zvukovým efektem, Roberts využívá "házení" lonže směrem k zádi koně. Nyní nastává složitý úkol trenéra vnímat jemné posunky koně (pohled, postavení uší, zmenšování kruhů a pod.), kterými kůň naznačuje, že je připraven na napojení. V tu chvíli je ten pravý čas postojem těla koni naznačit, že bez obav může přijít. Pokud tak kůň učiní je možné svým postojem (kulatá záda, pohled míří dolů) koni naznačit, že nás kůň může následovat. Jestliže naše náznaky "vyslyší" následuje velká pochvala. Kůň vám důvěřuje a následuje vaše kroky, stejně jako následuje vůdčího koně ve stádě. Ovšem neméně důležitý je i respekt. Pokud koně necháme běhat v kruhové ohradě a chceme změnit směr, lze to koni naznačit "jednoduše" zahrazením cesty ve směru, v jakém kůň běží. Výrazně sebevědomým postojem a stále udržovaným očním kontaktem koni zablokujeme další pohyb a zvednutím ruky se stočenou lonží dáme koni podnět ke změně směru. Pozor ale, tento nevině a jednoduše vypadající cvik může odhalit velmi hluboce zakořeněné nedorozumění. Pokud kůň zareaguje přehnaně vyděšeně, zřejmě k vám nechová respekt, ale bázlivost a jednoduše je z vašich pohybů a zvednuté lonže v jasné nepohodě a možná se vás i bojí. Naopak pokud vůbec nerespektuje vaši osobu jako podnět ke změně směru nebo dokonce ani nepřibrzdí, když mu znatelně zahradíte cestu, musíte nejdříve značně zapracovat na zbudování vzájemného respektu. Bez toho s vámi nebude kůň pracovat dle vašich představ. Nedostatek respektu je hodně velkou překážkou často u menších nebo soukromých vlastníků koní, kteří svoje miláčky vychovávají jako člena rodiny. I člen rodiny ovšem musí dodržovat určitý řád. Nedostatek respektu se totiž nemusí pod sedlem projevit ihned, ale může postupně gradovat a vyvinout se v nezvladatelný problém. Kůň pak odmítá poslušnost, nebaví ho práce na jízdárně, neposlouchá v terénu a to z jediného důvodu, že pro něj jeho jezdec není dostatečně vůdčí osobností. Není tedy ochoten následovat pokyny někoho, kdo pro něj není v dominantní roli. S tím se ale dá velmi dobře pracovat a to právě při práci ze země zařazením konkrétních cvičení, která respekt posilují. Kruhová ohrada je nám pak ideálním pomocníkem při této práci.

Jak na věc?

Ať už vyberete jakoukoli metodiku pro výcvik v kruhové ohradě mějte na paměti, že i to, co vypadá snadně, nemusí vašemu koníkovi sednout hned napoprvé. Je dobré trénink provádět pod vedením trenéra, aby jste měli vždy na blízku někoho, kdo dobře poradí. Nezkušení lidé mohou jemné signály, které kůň vysílá, snadno přehlédnout nebo si je špatně vyložit. Důležitým předpokladem je vždy správná práce s vlastním tělem, neverbální komunikací a citem pro koně. Dejte pozor, jak váš kůň reaguje a přizpůsobte se mu. Účelem práce je ukázat koni, že může být ve vaší přítomnosti klidný. Důsledně ovšem vyžadujte zvládnutí jednotlivých cviků. Vědomé pomíjení některých ze cviků není důslednost. Nechte svému koni dostatek času. Je dobré pracovat v kruhové jízdárně tak dlouho, dokud je potřeba. Tím je myšleno, že pracujeme, dokud se kůň úplně neuvolní. Trénink končíme až ve chvíli, kdy je kůň plně uvolněný a pracuje v klidu, nemění rychlost chodů bez podnětu a v poklidu přijímá všechny povely. Přeji hodně štěstí při práci v kruhovce.