Ona nemůže, ona zdobí!
Ani jsem si nestihla uvědomit, že už mi není dvacet a dospěla jsem do věku, kdy jedna část mých kamarádů plánuje svatbu, plodí děti a ta druhá o půlnoci objednává "na hlaváku" kebab v tortile. Já sama spadám do té první skupiny a ač jsem duší i srdcem rebel, převálcovaly mě biologické hodiny a klasická dívčí touha se vdávat. Pak to ale všechno začalo. Jakoby se se svatbami roztrhl pytel. Jedna za druhou se mi kamarádky vrhaly do manželství. A co víc, vždycky chtěly pomoci. Jedna s organizací, druhá s obvoláváním svatebních míst další zase s výzdobou. A já? Byla jsem šťastná jako blecha! Konečně jsem zase jednou popustila uzdu své fantazii a byla nadšená, že to mou vlastní svatbou neskončilo. Pojďme si tedy říct nějaké základní informace, na co při přípravách svatby nezapomenout.
Jídlo a květiny
I když pro většinu strýčků a tetiček bude hlavní spíše jídlo, aby stála svatba opravdu za to, musí být pro hosty připraveno mnohem více. Zábava, pití a žádné velké prostoje. Člověk si totiž nezapamatuje přesný harmonogram vaši svatby, ale pocity, které v daný moment prožíval. Pokud se tedy unudí už při čekání na vaše novomanželské focení, asi v něm vaše svatba příliš hlubokou vzpomínku nevytvoří. Nad tvorbou programu by budoucí novomanželé měli alespoň chvilku strávit. Že je nutné zvolit catering tak, aby byla jídla chutná a vyhovovala všem svatebčanům, asi nemusím zmiňovat. Pozor ale, aby byl výběr jednotlivých jídel vhodný i pro kamaráda, který po půlnoci nepohrdne tatráčkem s pořádnou topinku, i pro babičku, která kvůli protéze už musí mezi pokrmy hodně vybírat. Co je ale na svatbě nejvíce důležité je zábava. Vůně, barvy, emoce a smích. To je to, co ze svatby tvoří tak výjimečný den.
Udělej si sám
Pokud jste trochu tvořivý typ a vlastně i když nejste, ponořte se do svých nápadů a nechte se unést myšlenkami. Popřípadě zvolte někoho, kdo vám s přípravami poradí a zamyslete se... Co vás asi tak napadá? Jakou barvu tomu chcete dát? Jakou hudbu zvolíte jako podkres a jakou pak k večerní zábavě? Opět moje nejoblíbenější rada: všechno si zapisujte a pak "vyzobávejte" ty nejlepší nápady. Nejdříve si pečlivě zapište opravdu vše, co vás v souvislosti s vaším důležitým dnem napadne, Následně to vezmeme pěkně od začátku. První co je nutné rozhodnout je barva nebo alespoň druh výzdoby, kterého se budete držet. Ujasněte si, jestli jste typ spíše pro venkovskou veselku nebo pro moderní designovou svatbu. Zamyslete se, zda-li chcete zvolit neučesaný přírodní styl nebo raději bílou klasiku. S tématem svatby vám mohou vypomoci i internetové portály, jako je instagram nebo pinterest. Sbírat inspiraci se vždycky hodí. Nemusíte se pak držet při zemi.
Nápady nemusíte vymýšlet jen vy, zapojte družičky, dobré kamarádky nebo svědka. Pokud víte o někom z rodiny, kdo je tvořivý typ a má podobný vkus jako vy, nebojte se ho oslovit. Chybu ovšem rozhodně neuděláte, pokud oslovíte přímo svatební agenturu nebo dekoratérku. Ti totiž disponují zkušenostmi a ty jsou často při plánování svatebního dne nedocenitelné. I já jsem nakonec měla na své svatbě holky ze svatební agentury a byly mi neskutečnou oporou a velkými pomocníky. Nyní i já pomáhám na svatbách s dekoracemi i organizací (obrátit se na mě můžete v odkazu na konci článku). Nechat si poradit může být pro vás i pro celou vaší svatbu nespornou výhodou. Inspirujte se, kde se dá a vymyslete si výzdobu dle svého vkusu. Nebojte se experimentovat. Ani se nemusíte obávat, že i když toho vymyslíte opravdu hodně, tak kvůli bláznivým mrňavým serepetičkám přijdete o polovinu z finančního budgetu celé svatby. Nemusíte totiž všechny dekorace jenom kupovat. Vlastnoručně vyrobené kousky výzdoby dodají vašemu dni tu pravou autenticitu. Pro mě jsou základem na každé svatbě květiny. Tím ale nechci říci, že čím více kytek, tím lépe. Pokud vás oslovuje minimalismus, držte se toho. Květiny jsou ovšem nepostradatelnou součástí. Vhodně zvolené květinové dekorace vaši svatbu zaručeně rozzáří. Ať už vyberete jakoukoli barevnou kombinaci i u květin se držte zvoleného typu. Spojujte zejména kombinace, které jsou s hlavní barvou svatby lehce slučitelné. Souhra květin a ostatní výzdoby podtrhne celkový ráz celého místa. Pokud pak doplníte květinovou výzdobou romantickými svíčkami máte z poloviny vyhráno. Zvolit můžete třeba variantu svíček plovoucích ve vodě. Velmi oblíbené jsou na svatbách zavařovací sklenice přetvořené v neotřelou dekoraci. Stačí jutová páska omotaná zvenčí sklenice a máte svícen. Taková zavařovací sklenice může posloužit i jako váza. Nemusíte se ale držet jen u květin a svíček. Moderní jsou i další dekorace, které překvapí svou jednoduchostí. Například zrestaurované sudy užité jako odkládací prostory nebo podstavce pro dekorace. Velmi pěkně vypadá i stůl utvořený právě dvěma takovými sudy na nichž je deska. Voilà, stoleček je na světě. Dá se využít jako stůl pro raut nebo pod sweet bar. Postavit na ně můžete i květiny nebo zde zřídit místo pro svatební dary.
Místo obřadu
Mohlo by se zdát, že dekorace v místě obřadu nejsou tolik důležité, vždyť tady jde hlavně o nás, novomanžele a hlavní oslavy přece budou probíhat jinde. Opak je pravdou. Místo obřadu je většinou první, které svatebčané spatří. Právě tam je musí oslovit příjemná atmosféra. Pokud máte církevní svatbu v kostele, máte asi předem vyřešeno. Jestli jste ale zvolili venkovní variantu máte širokou škálu možností, které můžete využít. Svatební portály se nyní těší velké oblibě a není se čemu divit. Už zde můžete zapojit svou fantazii a vymyslet ozdoby přímo na portál. Ať už budete mít dřevěný nebo kovový, velkou parádu uděláte i s úplně obyčejnou záclonou namotanou na portálu a svazkem květin. Nezapomeňte ovšem na stoleček pro oddávajícího, bude potřeba místo, kde se mohou svědci i novomanžele v klidu podepsat. I když víte, že svatebčanům nevadí, když budou u obřadu stát, myslete na starší ročníky a pár židliček před obřadní portál přeci jen dejte, ať si mají babičky kam sednout. Židle si pak můžete přizdobit dle svého. Kreativně vyřádit se můžete i na uličce, kudy k portálu přicházíte. Mohou ji lemovat lucerničky nebo závěsné vázičky s květinami. Na zem ledabyle poházejte okvětní lístky bílých růží. Stačí málo a daná plocha se promění v romantické místo.
Co je ale důležité, že při obřadu by nemělo být ticho. Samozřejmě, že pokud oddávající právě hovoří, nebudou mu tam do toho vyhrávat nějaké písničky, ale příchod nevěsty i závěrečné gratulace jsou o moc příjemnější s hudebním podkresem. I když obřad většinou netrvá nijak extrémně dlouhou dobu, jako hudební doprovod se vyplácí oslovit živou kapelu, kvartet nebo netradiční, přesto krásné duo kytara s houslemi. Držet při zemi se nemusíte ani s dekorováním svatebčanů. Myrtám už dávno odzvonilo. Pokud chcete být originální, odekorujte pozvané svazkem nevěstina závoje, to je květinka s malými bílými kvítky. Takové svazečky vám šikovná floristka uváže dokonce i na špendlíčky, aby se daly připevnit na oblečení, jako klasické myrty. Ve stejném stylu, jako je celá svatba bych pak volila i dekorování pro ženicha a svědky a podkladový "polštářek" pod snubní prsteny. Všechno musí ladit. Pokud tedy ve výzdobě dominuje juta, našla bych i jutový polštářek, který může následně zdobit malá prostá květina nebo stuha. Také si dobře rozmyslete, na jakou hodinu jste obřad připravili a jestli by nebylo vhodné připravit přítomným něco málo k pití a malé občerstvení. Nabídnout svatební koláčky můžete i na tácu položeném na starém dřevěném žebříku. Opět budete originální a svačinka tam může počkat po celou dobu obřadu a třeba přijde k chuti i vám. Po obřadu není nutné nikam okamžitě spěchat, ale hosté zase nemohou jen tak bezcílně postávat na trávě. Aby po obřadu nedocházelo k dlouhým prostojům, dbejte na dobrou organizaci, aby váš harmonogram měl spád. Většina novomanželských párů využívá tento čas k dlouho trvajícímu focení. Lepší ovšem je si udělat pár fotek jen jako novomanželé a zbytek odfotit až po hostině. Je nutné zvolit dobrého fotografa, nejlépe takového, se kterým už máte zkušenost.
Takový fotograf totiž dokáže vycítit ten správný okamžik na zachycení vašich společných chvil a jedná přirozeně a nenutí přítomné do strojených póz a zdlouhavých focení jednotlivých skupinek. Velké focení se všemi rodinnými příslušníky nechte spíše na později, třeba až si svatebčané budou dávat odpolední kávu.
Stůl je základ
Ať už je váš svatební obřad venku nebo uvnitř, zpravidla následuje hostina. Pokud nevolíte možnost odpoledního obřadu a občerstvení pouze rautem je přímo až povinností usadit hosty ke svatebnímu stolu. Tady je prostor pro výzdobu naprosto evidentní. Svatební tabuli je téměř nutnost dozdobit. Zde opět kombinujte svíčky s květinovou dekorací a nemyslím tím jen klasické podlouhlé květinové úvazy. Velkou parádu uděláte i menšími svazky například eukalyptu nebo nevěstina závoje. Vždy ale volte květiny, které jsou součástí i vaší svatební kytice. Ta se pak zpravidla umísťuje do vázy přímo před nevěstu a ženicha, dříve byla hlavním doplňkem svatebního stolu. Aby jste tuto tradici nemuseli porušit doporučuji nechat si uvázat ještě jednu menší kytičku, se kterou se bude házet. Není totiž nic vtipnějšího, než zmuchlaná a opelichaná kytice, která má být hlavním prvkem na stole. Právě s dekoracemi na hostině uděláte velký dojem. Připravená svatební tabule může obsahovat menu, děkovný dopis svatebčanům, svatební noviny menšího vydání a samozřejmě neotřelé jmenovky. Jmenovky se prodávají hlavně v papírové podobě, ale můžete je nadepsat i na dřevěné špalíčky nebo kamenná srdíčka. Lidé si ze svatby i rádi něco odnesou, proto kromě klasické výslužky můžete na stůl položit každému z hostů sušenku například s nálepkou s vašimi iniciály nebo nadepsanou jednoduše "Děkujeme, že jste tu s námi". Kreativitě se ale meze nekladou a pokud na svatební tabuli vymyslíte něco opravdu originálního, věřte, že si to vaši hosté zapamatují (více v článku 'Je to velký den, chce to velkou kytku'). Svou pozornost ovšem nezaměřujte pouze na stoly, vyzdobit by se měly i židle. Zapomeňte ale na klasické bílé návleky, dnes jsou moderní vkusné a jemné dekorace. Opěrky židlí můžete ovázat jutovým pásem, nebo na nich uvázat mašličku z průhledné organzy. Pokud už jsou stoly a židle dozdobené, vymyslete, co se zbytkem vnitřních prostor. Jestliže stoly zabírají většinu prostoru vámi vybraného místa, je to jasné. Jestli se tam ale přeci jen ještě kousek místa najde, využijte ho.
Zařadit můžete třeba krabičku na vzkazy pro novomanžele, strom života, knihu přání pro novomanžele nebo originální knihu hostů ze dřeva. Takový jemně ozdobený koutek se dá využít i na místo pro odkládání svatebních darů nebo lze zařadit fotokoutek, který bych ale já osobně zařadila spíše do venkovních prostor, pokud to místo a zvolené plochy dovolí.
Nech něco i na ven!
Přirozeně záleží hlavě na tom, jaké místo jste zvolili. Pokud je venku jedna lavička pro kuřáky a nic víc, postačí vám na ven váza s květinou nebo dřevěný tabulový stojan s nápisem 'Vítejte'. Když jste zvolili místo s velkou venkovní plochou, je zde větší prostor pro výzdobu a jestliže je v dochoditelné vzdálenosti například altánek, nebo stromový sad, máte vyhráno. Altánek nebo stromy lze vyzdobit světelnými řetězy a ty po setmění získají úplně jinou atmosféru s nádechem romantiky. Jestliže tam není nikde možnost, kam si sednout, připravte svatebčanům na odpočinek na bílo natřené palety se dvěma, třemi polštářky. Chybu rozhodně neuděláte, pokud ven postavíte nebo vyvěsíte časový harmonogram, ať už ho budete mít napsaný na paletě, tabulce nebo posazený na plátně na malířském stojanu. Venku se dá také postavit dřevěný paravan a označit místo jako fotokoutek. Můžete být opravdu originální, když k fotokoutku přidáte nejen vtipné rekvizity na focení, ale třeba celou knihu a instax na vyfocení. Svatebčané se vám budou fotit a nalepovat do knihy nově vzniklé fotografie. Přidejte propisku na psaní vzkazů a hosté pro vás vytvoří neotřelý upomínkový předmět i se vzkazy. K fotokoutku můžete přidat přímo i návod. Nějakou menší tabulku natřete tabulovou barvou a můžete na ni křídou napsat: 'Vyfoť', "Nalep" a "Napiš" "Děkujeme, Vaši B+O".
Všude, kam dáváte venkovní dekorace lze postavit i vázu s květinou, zavařovací sklenici se svíčkou nebo vlastní fotografie. Ty můžete připevnit na jutový provázek a navěsit na dřevěný rám nebo využít kmen stromu. Pokud jste vybrali členitější prostory, lze na stojící paletu nakreslit šipky a popsat jednotlivé úseky. Vytvoříte tím jakýsi rozcestník pro zmatené svatebčany a další pěknou dekoraci. A když to nebudete přehánět, je možné přidat do výzdoby i balónky, můžete je uvázat na jednotlivá dřevěná polínka a nechat volně v prostoru. Vytvoříte tak neotřelou dekoraci. Doporučuji sehnat si helium a nafouknou balkónky tak, aby se nakonec neválely všude po zemi. Decentně zvolené barvy banonků tak vkusně doplní celý výzor vaší svatby. Chcete-li něco opravdu neotřelého, nechte se inspirovat i zahraničními svatbami. Můžete si sehnat malířský stojan a staré okno. To položíte na stojan a barvou na sklo napíšete libovolný text - 'Svatba tudy' nebo 'Vítáme Vás'. Pro lepší efekt si nechte uvázat květinový svazek, kterým takovouto tabuli dozdobíte. A hotovo, máte připravenou uvítací tabuli. Na škodu nejsou ani malé dřevěné ukazatele se šipkami, které ukáží svatebčanům už cestu na svatbu.
Opět je zde možné ukazatele dozdobit pomocí balónků nebo květinových svazků. Vždycky se držte hesla, že méně je někdy více a neodklánějte se od zvoleného tématu svatby. Rozhodně si ale dopřejte vše, co jste si pro svůj velký den vysnili. Na svatbách je zpravidla dost prostoru pro všechny nápady. Je to přece Váš den, tak si ho naplno užijte.