Miminko starter pack aneb jedna plína nestačí
Měla jsem miminko v bříšku teprve druhý měsíc a postupně jsem si zvykala na fakt, že budu mámou. V tomto období jsme šli radostnou novinu oznámit rodičům a nervózně jsme čekali na jejich reakce. Byli nadšení. První vnouče v rodině. "Budete potřebovat kočárek a monitorovací chůvičku. A budete používat monitor dechu?" Upřímně jsem v té době vůbec netušila o čem mluví. Toho nadšení bylo trochu moc. "Hlavně si udělejte seznam, co pro miminko budete potřebovat." Byla jsem ráda, že všichni naší novinu přivítali s takovým zápalem, ale co si budeme povídat, trochu předčasně. Miminko bylo zdravé a nyní máme doma překrásnou holčičku, ale pokud jste teprve na začátku, jako jsme byli tenkrát my, není kam spěchat. Hoďte nohy nahoru a užívejte si ty okamžiky, kdy se ve vás miminko vyvíjí. Seznamy, chůvičky a monitory nyní na chvilku odložte. Ještě je spousta času na vybavování a pořizování. Tento článek si nechte až na chvíli, kdy už z fazolky bude přeci jen větší mrňous a vy už budete mít to nutkání všechno mu pořídit a vybavit. V článku najdete pár bodů, které jsem našla v knížkách pro maminky, na internetu i mezi kamarádkami. Jsou to věci, které jsem pořídila ještě před narozením miminka a které se mi opravdu vyplatily mít doma včas.
Mimčo na obzoru
Když už se blíží váš "velký den" a miminko bude brzy na světě, je čas překontrolovat všechny nezbytnosti, které by jste měli před příchodem miminka mít připravené.
Aby jste nemuseli plašit na poslední chvíli, pořiďte si již nyní:
- bavlněné nebo bambusové čtvercové pleny (nejlépe více kusů, škála využití je opravdu široká)
- balík jednorázových plen
- vlhčené ubrousky (využití je ještě širší než u bavlněných plen)
- dětský prací prášek (pozor - nepoužívat aviváž!)
- dětský kartáč na vlasy
- nůžky na nehty nebo skleněný pilník
- teploměr do vody
- dudlík s krabičkou nebo klipem na připnutí (pokud tedy nebudete mít zarytého odmítače dudlíků, jako jsme měli my) a náhradní dudlík
- bryndáčky
Doma je vhodné vybrat nějaké místo na přebalování, nejlépe pořídit kompletní přebalovací pultík s přebalovací podložkou. Postupně pokukujte po dětské jídelní židličce a než začne prcek lézt a vstávat, nezapomeňte na krytky ostrých hran nábytku.
In die Apotheke
Před porodem nejspíše tak jako tak navštívíte lékárnu, kupte tam tedy pro sebe i miminko základní "lékárničku" a první dětskou kosmetiku.
- teploměr
- vata, vatové tyčinky
- dezinfekce na pupečník
- Bepanthen (využitelný pro maminku i kojence)
- olejíček do koupele
- dětský olej pro péči o pokožku celého těla (nejlépe s azulenem)
- ochranný krém proti mrazu / slunci
Jako další, avšak už ne úplně nezbytně lze pořídit borovou vodu na čištění očí a odsávačku hlenů. Pro jistotu můžete zakoupit i lék na horečku vhodný pro kojence. S velkou pravděpodobností vám ho ale předepíše doktor hned při prvním očkování a doporučuji jakékoli podávání léků miminku s doktorem určitě konzultovat. Stejně tak při problémech se zažíváním miminka se nejdříve poraďte s dětským lékařem a nechte si poradit vhodná probiotika nebo jiné "kapičky na prdíky". Zakupte tedy spíše základní potřeby a olejíček na koupání a s ostatním si nechte poradit od odborníka klidně až po narození miminka.
Šplouchy šplouch
Mít jen olejíček na koupání by samozřejmě bylo bezpředmětné, pokud by jste miminko neměli v čem vykoupat. Někdo volí klasickou dětskou vaničku, další sáhne po skladnějším provedení nyní hodně moderních koupacích kyblíků. Vaničky mohou být i skládací, což dokáží ocenit převážně cestovatelé, ale hodí se i když jedete na víkend k rodičům nebo chcete miminko koupat v létě venku na zahradě. Kdo má vanu, má vystaráno. Pro menší miminko ale určitě pořiďte do vaničky dětské lehátko. Je to velice praktické, protože malé děti neumí sedět a ty nejmenší nezvládnou ještě ani držet hlavičku. S lehátkem se bude i takový mrňousek koupat velmi snadno.
Na koupání tedy potřebujete:
- vaničku
- lehátko do vaničky
- osušky (pro začátek alespoň dvě)
- žínku / houbičku či dětskou konjakovou houbu
Dobrou noc a sladké sny
Znáte to: vykoupat, vyčistit zuby a spát. Pomůcky na koupání už máme, zuby ještě nemáme, tak tedy spát. Že si máte pořídit dětskou postýlku je vám asi jasné, no ale co dál? Já se v tom původně úplně ztratila. Matraci + ochranu na matraci, mantinely, ochranný kryt, přikrývku, pytel na spaní, overal, pyžamo, deku, polštářek. Uff. Byla jsem zmatená. Takže to vezmeme hezky od začátku. Matraci určitě pořiďte, ochrana na matraci je ale nutná pouze v případě, že máte jen klasické prostěradlo. Na dětské postýlky lze totiž zakoupit i prostěradlo, které je zároveň i voděodolné. Funguje tedy i jako ochrana matrace. Mantinelky pořídit můžete a nemusíte, ale alespoň se miminku nemůže v postýlce vzpříčit nožička nebo ručička. Polštářek miminko určitě nepotřebuje a místo peřinky nám dlouhou dobu sloužila malá dětská deka. V zimě můžete miminku pořídit pytel na spaní. To je takový spacáček s otvory na ručičky. Pokud se tedy miminko v noci odkopává je spací pytel ideálním. Novorozená miminka mají i ráda, když se při spaní cítí v bezpečí a jsou zavinuty podobně, jak tomu bylo u maminky v bříšku. Jejich oblíbeným útočištěm na spaní je tak zpravidla zavinovačka. Aby jste mohly svou ratolest mít pod dohledem i když spí, pořiďte si chůvičku s dálkovým poslechem a monitor dechu. Chůvu lze zakoupit i s kamerou, takže miminko zároveň vidíte i slyšíte. Můžete tedy zkontrolovat, jestli se jenom tak převaluje a sem tam pobrekne, ale dál spí nebo jestli potřebuje vaši přítomnost. Monitor dechu je výborná pomůcka pro vaše klidné spaní. Dokud se totiž miminko neumí samo převalit a nedokáže nic pořádně a vědomě uchopit, hrozí mu, že se omylem převalí, nešikovně přes sebe přehodí svou přikrývku nebo se v noci přehřeje. Malé děti nemají termoregulaci jako dospělí jedinec. To vše jsou rizikové faktory ke vzniku SIDS. Monitor dechu je v podstatě zdravotnická pomůcka pro hlídání pravidelného dechu dítěte. Vy tak můžete klidně spát s vědomím, že je vaše miminko v pořádku a nic mu nehrozí. Monitor lze zakoupit nebo zapůjčit přímo v porodnici. My ho měli půl roku a byli jsme spokojení.
Co tedy potřebujete pro spánek miminka:
- postýlku, matraci na postýlku (popř. ochranu matrace)
- dětské mantinelky
- zavinovačku (pro ty nejmenší)
- přikrývku pro větší miminko (peřinku, dečku nebo spací pytel v závislosti na ročním období)
- povlečení a prostěradla (samozřejmě i na výměnu)
- chůvičku
- monitor dechu
A jede se dál
Co všechno potřebujete, když budete s miminkem cestovat vám řeknou až zkušenosti. Zde opět platí, že každému vyhovuje něco jiného a velikost výbavy se odvíjí i na ročním období, ve kterém jste se rozhodli vyrazit na cesty. Asi základem pro přepravu miminek je kočárek. Do kočárku potřebujete nějakou tu přikrývku, v zimním období je vhodnější zakoupit přímo zimní fusak do kočárku a teplý overálek. Pro nošení miminka si můžete pořídit nosítko nebo šátek. Nosítko bývá zpravidla na delší dobu, tedy poslouží vám déle než šátek. Šátek ale bývá pro malá miminka pohodlnější. Pozor ale, pokud si budete pořizovat šátek volte spíše elastičtější provedení a nejlépe si ho běžte vyzkoušet do kamenného obchodu. Elastický šátek se vám bude lépe vázat a je to skladnější provedení. My ale dali přednost nosítku, které vydrží miminku déle a pro mě bylo snadnější zapínání nosítka než vázání šátku. Do auta pak musíte pořídit autosedačku. Na cestování s miminkem se vám bude hodit i větší taška (nejlépe se spoustou různých kapes a kapsiček) a pro jídlo sbalené na cesty pořiďte dětskou termosku na příkrmy i na mléko a cestovní krabičky.
Pro přepravu miminek potřebujete:
- kočárek
- přikrývku (deku či lehký přehoz v závislosti na počasí)
- fusak do kočárku
- overal na zimu
- autosedačku (lze zakoupit i zvlášť fusak do autosedačky, ale dle mého názoru není nutností)
- nosítko nebo šátek
Šaty "dělaj" člověka
Oblečení. Tak to je zrovna to jediné, co vám tu nenapíšu konkrétně a to z jediného prostého důvodu: každému vyhovuje něco jiného a hrozně moc oblečení dostanete. Pokud jste stejně jako já nezkušená maminka, pravděpodobně koupíte miminku i naprosto nehodící se věci. Například bodýčko, které jsem koupila protože má na sobě perfektního Micky Mouse nebo mikinku na které byly hory a nápis "Wild child". To jsem musela mít. Vůbec mi nevadilo, že body má krátký rukáv (což se na zimu poněkud nehodilo) a teplá mikinka má zase velikost vhodnou až na léto. Tyto přešlapy jsou naprosto normální a nenechte se zastrašit! Kupte si, co vám udělá radost. Mě udělaly radost roztomilé plavečky. Takové pruhované růžové s rybičkou. Moje mamka se mi za ně vysmála. Nechápu v čem jako viděla problém. No, možná v tom, že desetiměsíční miminko na koupání opravdu nepotřebuje jednodílné fashion plavky. Ne, ani na plavečák.
Takže. Kupte své ratolesti pár kousků, co se vám líbí bez ohledu na názor ostatních. Když vám to udělá radost, tak proč ne a jednou se to určitě oblékne. Kupte pár základních kousků, které vám poradí maminka, kamarádka nebo internet. Pár kousků té nejmenší velikosti, ať má mimčo v čem odjíždět z porodnice (ale pozor, průměrné miminko z této velikosti "new born" vyrostete už během čtrnácti dnů), pár kusů pyžámek, bodýček, kalhotek, mikinu a tepláčky v závislosti na ročním období, ve kterém se má vaše ratolest narodit. Zbytek lehce dokoupíte až potom. Každé mamince totiž vyhovují i jiné typy overálků a bodýček. Až s miminkem totiž zjistíte, jak vám třeba snáší (nebo nesnáší) přetahování oblečení přes hlavu a podle toho budete volit i střihy. Ano totiž i v dětském oblečení existuje miliony různých střihů, druhů zapínání, nohavic s ponoštičkami nebo bez. Je lepší si nejdříve zjistit, co opravdu unosíte a až pak zuřivě nakupovat.
Každopádně si nakupování pro svého malého andílka užívejte. Jestli máte rádi růžovou barvu, nikdo vám do toho nemůže mluvit. Pokud se naopak nechcete držet zarytých stereotypů, vyoblíkejte si malou princeznu do modro šedé. Nechte si poradit, ale nenechávejte se strhnout šílenstvím, které na některých dětských diskusních fórech propuká. Kupte miminku základní vybavení a zbytek nechte na později. Nebojte se, nic vám neuteče. V dnešní době už vše pořídíte velice snadno a rychle.