Co bych se ráda dozvěděla, než vůbec začnu plánovat svatbu?

05.06.2019

Byla jsem nadšená, že je to konečně tady. Moje vlastní svatba! Nad odpovědí "Ano" jsem nezaváhala ani na okamžik. Vdávat jsem se chtěla už roky. Na papír jsem si zaznamenávala nápady, dělala si průzkum mezi kamarádkami, co by na svatbě asi tak nemělo chybět. Ohledně většiny věcí týkajících se svatby jsem měla naprosto jasno. Byly tu ale i body, na které jsem připravená nebyla. Pojďme si tedy říci, co vás může při plánování svatby zaskočit a na co dát pozor.

I tady nastává čas na mojí oblíbenou radu: 'Zapisujte si, co vás napadá, jednou se to bude hodit'. Nechte se inspirovat na internetu, zapojte instagram nebo pinterst. Navštivte svatební veletrh, kde máte možnost vidět dohromady všechny části pro přípravu svatebního dne. Do příprav zapojte i kamarádky, mohou vám pomoci s organizací nebo alespoň přispějí dobrou radou. Pokud jsou vaše kamarádky příliš časově vytížené a zapojit se nechtějí, družičky a svědci mají přímo povinnost se vám věnovat. Mají to v popisu práce. Rozhodně ale připravujte svůj velký den s lidmi, kteří mají stejný vkus jako vy. Asi nemusím říkat důvod pro tuto radu, nápady někoho, komu se líbí diametrálně odlišné věci než vám, vám budou k ničemu. Nesporné výhody má rozhodnutí oslovit svatební agenturu. Ti mají kontakty, většinou i dobrý vkus a vše sesumírované díky předchozím zkušenostem. Inspiraci určitě načerpejte i přímo na místě, které pro svůj velký den zvolíte. Nechte si doporučit od "místních" a vybrané místo si i sami prozkoumejte, třeba objevíte netušené možnosti. Provozní z vašeho svatebního místa může poradit s vhodnou výzdobou. Třeba vám dá nějaký zajímavý typ. který postřehl na jiné ze svateb. Zapojte také chlapa. Ten je totiž najednou vyjevený, že vy toho máte nad hlavu a z ničeho nic neustále nestíháte. Bude tím mít úkol a alespoň se "zabaví". Bude mít funkci a nelze tedy říci, že se do organizace svatby nezapojil. Rozhodně ale od svého nastávajícího neočekávejte, že zadaný úkol splní hned do konce týdne, ani do konce měsíce. V závislosti na složitosti mu dejte na dokončení tak tři až čtyři měsíce. Obecně se při plánování obrňte trpělivostí, zajděte si na kurz sebeovládání nebo si trpělivost někde kupte. Ale rozhodně se připravte na to, že budete potřebovat železné nervy.

Co si rozmyslet už na začátku?

První, co vám nejspíše vyvstane na mysli je při plánovaní svatby datum. Nevysněte si ale okamžitě jasně určený den, ať nejste zklamaní. Předběžně si určete pouze roční období, které se vám zdá pro svatbu vhodné a zaměřte se nejdříve na výběr místa. Často totiž bývají svatební místa obsazená i rok dopředu. Dny s jakkoli zajímavým datem bývají hodně žádané a dlouho dopředu zabookované. Proto začněte s výběrem místa. Rozmyslete si, jestli vaše svatba bude venku nebo uvnitř, na pronajatém statku nebo třeba v pivovaru. Dopředu je nutné myslet i na výběr fotografa, oslovte ho, aby jste věděli, jestli má volno ve stejném datu, na jakém jste se dohodli na svatebním místě. Větší koordinační talent je zapotřebí v případě, že svatební hostina bude probíhat jinde než obřad. Koordinujete totiž pak dohromady tři subjekty. Fotografa, místo pro hostinu s večerní zábavou a matriční úřad kvůli obřadu. Než rozhlásíte do světa přesný termín ujasněte si alespoň zhruba nejzákladnější body svatby:

  • Svatba doma nebo v zahraničí?
  • V jakém ročním období se chcete brát, jaký měsíc zvolíte?
  • Bude svatba venku nebo uvnitř?
  • Chcete mít vše na jednom místě nebo bude obřad a hostina s rautem zvlášť?
  • Kolik předpokládáte hostů?
  • Má být vaše svatba velká nebo v kruhu rodinném a nejbližších přátel?
  • Bude tedy na svatbě spíše rodina nebo přátele nebo obojí?
  • Oslovíte pro pomoc s organizací svatební agenturu nebo si vše zařídíte sami?

A hlavní otázka: Jaký máte na svatbu připravený rozpočet? Musíte si totiž finance dobře rozvrhnout hned na začátku, aby jste pak nakonec nebyli nemile překvapeni. Od finančního rozpočtu se totiž odvíjí snad všechny části. Pokud chcete zvát celou rodinu i všechny své přátelé uvědomte si, že finanční náklady se mohou velmi rychle vyšplhat do závratných výšin. Jestliže zvolíte svatbu v zahraničí, musíte do svatebních nákladů započítat i letenky a reálně zhodnotit finanční možnosti všech, které chcete pozvat. Finanční rozvahu a počet hostů řešte s dostatečným předstihem. Není většího trapasu, než pozvat někoho na svatbu, ovšem při přípravách zjistit, že dotyčný by tam byl vlastně navíc a tak se tvářit, že nic a vysvětlovat mu, že svatební oznámení s pozvánkou mu nepřijde.

Jasně a přehledně

Pokud máte základní otázky pro přípravu svatby již zodpovězené, místo vybrané a datum zamluvené, je na čase rozeslat svatební oznámení. Svatební oznámení by se mělo rozesílat nejpozději 3 měsíce před svatbou, aby si všichni pozvaní opravdu udělali pro váš den čas. Stejně se všichni ptají na datum už od chvíle, kdy se dozvěděli o zásnubách. Vhodné je tedy s rozesíláním pozvánek nezahálet. Brzy není ani 6 měsíců před svatbou. Pokud už máte jasno v tom, koho pozvat, rozhodně neotálejte. Svatební oznámení zasíláte v podstatě všem známým a rodinným příslušníkům, kterým chcete vaše zásnuby oznámit. Pozvaným pak vložíte do obálky ještě menší papírek s pozvánkou ke svatebnímu stolu. Většinou se tyto malé pozvánky objednávají společně s oznámením. Pozor ale, na svatbách je slušnost počítat vždy s doprovodem pozvaného. Pokud se pak jedná o partičku kamarádek, se kterými všude chodíte zásadně bez partnerů a na jejich nové objevy na své svatbě nejste zvědavá, domluvte se s nimi osobně, že všechny přijdou singl. Pokud se ale nijak nedohodnete, počítejte ke každému z hostů (kteří zde nejsou v páru) plus jedna, je to slušnost. 

I když je svatba jen jediný den, bývá kvůli němu velký povyk a vše se zařizuje s několikaměsíčním předstihem. Ten jeden jediný den totiž obsahuje nespočet dílčích částí které je nutno zařídit. Pokud se už ve všem tom plánování ztrácíte, pořiďte si svatební diář, který vám může v přípravách udělat pořádek. Pokud jste si najali svatební agenturu, nemusíte obsáhnout všechny části svatby najednou. Oni na to myslí za vás a včas vám je připomenou. Zde je jednoduchý přehled jednotlivých bodů, které je při chystání potřeba zařídit: 

  • Místo svatebního obřadu a hudební doprovod
  • Místo pro hostinu, večerní raut a afterparty a hudební doprovod
  • Svatební oznámení
  • Fotograf, popř. i kameraman
  • Šaty pro nevěstu, oblek pro ženicha a svatební doplňky
  • Snubní prsteny
  • Květinová výzdoba
  • Svatební dort, koláčky nebo i celý sweet bar
  • Ubytování hostů
  • Taxi nebo jiná doprava hostů, kteří nebudou přespávat
  • Kadeřnice, vizážistka, popř. manikérka

Nezapomeňte si připravit seznam svatebních darů. Dokonce i když preferujete finanční dary je dobré to svatebčanům dát vědět, aby vám nekupovali mixéry. Rádi vám přispějí finanční částkou, třeba na vaši svatební cestu. Některé páry tuto informaci vtipně zakomponují již do pozvánek, další volí cestu svatebních webových stránek. Takové stránky lze obohatit o obecné informace o svatbě, místě svatby, harmonogramu nebo i informacemi o vás a vaší společné cestě. Na webu je také možnost, že vaši hosté si přímo můžou zabrat dar, jaký vám pořídí a tak se nestane, že se vám dárky zdublují. Na stránky můžete také přidat informace o časovém rozvržení celého dne. Svatebčané tak nejsou závislí na informacích, které jim předává koordinátor svatby, ale jsou předem obeznámeni s celým harmonogramem. Nezapomeňte také, že předem je nutné rozvrhnutí a pořízení dekorací, které na svatbě chcete. Pokud hledáte inspiraci, můžete si přečíst další články o svatebních dekoracích 'Je to velký den, chce to velkou kytku' a 'Ona nemůže, ona zdobí!'. V neposlední řadě je dobré si předem připravit i dárečky pro hosty. Tradicí bývá, že každý ze svatebčanů si odnáší výslužku. Zde ale můžete být daleko kreativnější než že jen zabalíte pár svatebních koláčků. Možné je připravit balíčky, ve kterém najdou svatebčané poděkování, koláčky, perníčky, pusinky, sušenky, bonbony nebo další malé dárečky. Takovým dárkem bývá například svatební víno v malé lahvičce, marmeláda, paštika, mošt, pečený čaj, vše v mini balení. To se dá polepit samolepicím štítkem s nápisem. Nadepsat jej můžete prostě jen 'Děkujeme' nebo vašimi iniciály. Přibalit lze i tematické dekorativní ozdoby, jakými mohou být záložky do knížek, voňavá svíčka, bylinný polštářek, voňavé sáčky nebo ručně vyráběné mýdlo.

Myslet musíte rozhodně i na ubytování vašich hostů. Zkontrolujte si předem, jestli jsou všechny pokoje dobře přichystané. I sem můžete připravit pozvaným malá mýdla, doma vyráběný voňavý sáček nebo mini čokoládu. Můžete je potěšit i upomínkovým předmětem v podobě čínské mince pro štěstí. Co je ale mnohem důležitější, než pokoje na přespání? Večerní zábava. Afterparty rozhodně nesmí být nudná a tak není na škodu, když je protkána zábavnými úkoly pro novomanžele, kde se mohou zapojovat i hosté. Sundavání podvazku a házení kyticí nejspíše všichni znají. Připravit se ale mohou daleko složitější hry. Například novomanžele posadíte zády k sobě a do rukou jim dáte cedulky 'On' 'Ona'. Páru pokládáte otázky o jejich soužití a počítáte, kolikrát se na odpovědi shodli a v jakých odpovědích se lišili. Tradičnější pak může být přijetí nevěsty mezi vdané ženy a přijetí ženicha mezi ženaté muže. Zpravidla je tvorba tohoto programu v rukou družby. Své známé, kamarády a družbu nevyjímaje můžete ale zapojovat po celou dobu příprav. Hodně starostí pak ušetří i to, když místo objednávání taxislužby pro noční rozvážení hostů se domluvíte s kamarádem, který vám není až tak blízký nebo není svatby přímo účasten, aby večer svatebčany odvezl. Takovému pomocníkovi sice nejspíše nabídnete finanční odměnu, ale nezapomeňte mu připravit i balíček s výslužkou. Výslužku můžete přibalit i fotografovi nebo oddávajícímu. Fotografa vybírejte velmi obezřetně. Dobrý fotograf udělá víc než pár strojených fotek a zachycuje hlavně momentky a emočně napjaté okamžiky. Není totiž fotograf jako fotograf. Pokud mohu poradit, vybírejte fotografa na doporučení. A dříve než nastane váš velký den si udělejte takové menší předsvatební focení, aby jste si vyzkoušeli vzájemnou spolupráci. Všechno, co si předem ozkoušíte už vás ve svatební den nemůže ničím překvapit.

Odhalení na závěr

Jestli jste došli až sem, tak gratuluji. Teď se dozvíte pravdu o méně příjemných součástech svatebního veselí. Pokud právě chystáte nebo plánujete chystat svatbu je potřeba zmínit i pár nepříjemných faktů, které svatbu doprovází a které vám na svatebním veletrhu ani na matričním úřadě neřeknou. Nepříjemnou pravdu vám totiž jen tak někdo neřekne. No, já ano.


  • Svatba je drahá

Pokud nezvolíte variantu naprostého minimalismu, zasáhne svatba vaši peněženku v plné parádě a udělá vám v ní pěkný vítr. Aby jste si mohli dopřát opravdu krásnou svatbu, začněte šetřit již nyní. Protože i v případě, že se držíte při zemi a snažíte si vše co jde zařídit nebo vyrobit sama, v konečném součtu tvoří výdaje za svatbu pěkný balík peněz mnohdy přesahující sto padesát tisíc korun.

  • Všichni jsou neuvěřitelně zvědaví

Vy jste teprve oznámili zásnuby a každý už se ptá na datum, místo, přesný harmonogram a jestli ráno budou k snídani svatební koláčky nebo zbytky z rautu. Tak to prostě chodí. Ty otázky neustanou. Nedají vám pokoj, dokud se nevezmete. Co víc, dotazující budou vždy o krok napřed. Takže když už vyberete místo obřadu, zeptají se vás na doprovodnou hudbu o které přirozeně vy nemáte zatím ani ponětí. Nenechte se rozhodit a nic neuspěchejte. Všechno má svůj čas a to platí i při přípravě svatby. Já jsem vždy jednoduše odpovídala "Zatím nevím" a ty věčné otázky prostě odfiltrovala.

  • Každý vám bude cpát svojí představu svatebního dne

Ať už to jsou rodinní příslušníci nebo vaše kamarádka ze základní školy, každý rád slyší o tom, že jste s partnerem postoupili dále a chcete se vzít. Většina lidí si i ráda poslechne vaše představy a nápady. Zpravidla pak ale následuje "No já bych ..." - a to je konec - "krátké šaty mít nemohla" ... "raději zvolila variantu menší svatby pouze s rodinou a přáteli, vyjde to levněji" ... "chtěla mít obřad i hostinu na jednom místě, je to tak přeci pohodlnější". A nejen, že vám tyto názory sdělí, ale také vám je budou nadšeně vnucovat, že tak je to přeci lepší. A co s těmito nadšenými 'radílky'? Platí rada jako u prvního bodu. vždy jsem odvětila jen "No já zatím nevím, ještě nejsme úplně rozhodnutí" a vesele ignorovala jejich dobře mířené rady.

  • Setkáte se i s nepříjemnými lidmi

Ačkoli svatba je radostná událost a všichni z ní zpravidla mívají velkou radost, u každé svatby se jako na potvoru najde jeden člověk, se kterým chtě nechtě budete muset jednat a on bude nepříjemný, pesimistický a celý takový nanicovatý. A co s ním? Jednejte s ním pouze úsečně a jen za účelem nutné domluvy. Pak ho zase vymažte ze svého života a užívejte si ten váš okamžik.

  • Nenajíte se

Protože se neustále fotíte, usmíváte, bavíte, krájíte dort a tak nějak u všeho musíte být přítomni k rautovému stolu se dostanete až jako poslední a to pozdě večer, kdy už jsou ty největší dobroty vyzobané. Připravte se na to a prostě počítejte s tím, že všechny ty cukrovinky a pochutiny připravujete opravdu pouze pro hosty, ne pro sebe.


Když se ale obrníte trpělivostí, jak jsem avizovala už na začátku článku a ponoříte se do příprav, zaručeně si ten svatební kolotoč užijete. Opravdu se nenechte vyvést z míry rýpaly, kteří se najdou všude a nepřestanou rýpat ani kdyby na chleba nebylo. Váš den je hlavně o vás, o vašem partnerství o vaší cestě životem. Je to den, kdy nevěsta má vždycky pravdu a novomanžel má povolení zapíjet s kamarády až do rána. Den, kdy se všichni veselí a s radostí připíjejí na vaši počest. V ten den není nic jiného než vy dva a všichni rýpalové, hnidopichové a radílkové nemají šanci vám ten den zkazit. Vezte se na vlně té omamné atmosféry, soustřeďte se jen sami na sebe. Co se svatby týče, vždycky dejte na svůj vlastní instinkt a zdravý rozum. Nechte si poradit, ale nenechte se vtáhnout do svatebních plánů někoho jiného. Poslouchejte jen sama sebe a to, co chcete vy.